John Q

halksinemasiKasım 28, 2021

Halk Sineması olarak merhaba

Bu hafta sizlere John Q filmini anlatacağız.

John Q filmi bir fabrikada çalışan ve sıradan bir işçi olan John Q. Archibald ve ailesinin yaşadıkları ekonomik sorunlardan başlar.

Ailenin bu sorunları sürerken Oğulları Mike bir gün beyzbol maçı oynadığı sırada aniden yere yığılır. Apartopar hastahaneye kaldırılan Mike’ın kalbinde sorun vardır. Normal bir kalpten 3 kat daha büyük olan kalbi artık çalışamayacak duruma gelmiştir ve acilen kalp nakli gerekmektedir.

Hastahanede gerekli tüm tahliller yapıldıktan sonra Hastahanenin organ nakli komitesi aileyi görüşmeye çağırırlar. Görüşmeye gelen aile oğullarının hastalığını ve tedavi edilmezsede çocuklarının bir süre sonra öleceğini öğrenirler.

Hastahane müdürü tüm araştırmalarını yapmıştır öyle ki Babanın sağlık sigortasının kalp nakli için gereken ücreti karşılayamayacağını, Annenin sağlık sigortasının olmadığını, ailenin mal varlıklarının olmadığını bilir. Bunun için tedavi edilemeyeceğini aileye anlatmaya çalışır. Öneri olarak aileye çocuklarının ilaçlarla şimdilik yaşaması ve yavaş yavaş ölmesi için öneri yapar. .

Aile bunu kabul etmez. Nakil listesine konulmasını ister. Ancak Hastahane kalp nakli için gerekli olan paranın yüzde 30 unu ister.

Baba sigorta şirketiyle konuşur, çalışma saatleri düşürüldüüğü için kendisine sorulmadan sigortasıda düşürülmüştür ve var olan sigortanın sadece tedavinin 20 bin dolarını ödeyebileceğini söylerler.

John Q evindeki satılabilecek tüm eşyalarını satar, yardım kuruluşlarının kapısını çalar yardım ister. Fakat oğlunun tedavisi için gerekli olan parayı toparlayamaz. Hastahane ailenin parayı ödeyemediği için John Q nun oğlu Mike ı eve göndermek ve tedaviyi durdurmak isterler.

Çaresiz kalan John Q oğlunu kurtarabilmek için aralarında oğlunun doktoruda olduğu bir bölüm hastane personeli, bazı hasta ve ziyaretçi’yi aynı hastane’de rehin alır. Böylece sesini duyurabilecek ve oğlunun kalp nakli olmasını sağlayacaktır. Saatler süren rehin alma olayında ise John Q içeriye gizlice giren bir polis tarafından vurulur. Bu anlar bir televizyon kanalının polisin kullandığı video frekansını bulup video görüntülerini televizyon kanalında göstermesiyle de halkın çok geniş bir kesiminde eylem sahiplenilir.

Filmin devamını Halksinemasın’da izleyerek öğrenebilirsiniz…

Filmi neden izlemeliyiz?

Filmi izlemeliyiz çünkü ülkemizde de bize çocukluktan beri aşılanmaya çalışılan Amerikan yaşam tarzı ve amerikan rüyasının aslında gerçek olmadığını göstermesi. Çünkü akıl dışı olan kapitalizm insanların hayatlarını kredilerle sağladıkları ev, iş araba ile birlikte rüya gibi bir hayat süreceğini vaad eder. Ancak bu kredilerle insanlar bir ömür boyu çalışmaya ve çalışmaktan başka hiç bir şey yapmamaya mahkum eder.

Diğer bir nokta ise sağlık sistemi ile ilgilidir:

Sağlık Sigortası sistemi Amerika birleşik devletlerinde özel şirketlerce sağlanmaktadır. Ve her özel şirket kar etme üzerine kuruludur. Paran olduğu kadar iyi sigortalısındır, paran azsa az sigortalısındır. Yani yoksulsan yoksulluğun kadar tedavi göreceksin. Bir zenginle aynı tedaviyi göremezsin.Dünyanın her yerinde geçerli olan bu sistem ülke ülke değişiklik göstersede temelinde aynıdır çünkü kapitalizm ile yönetilen bir sistem vardır Ve kapitalizm insanı sömürme üzerine kuruludur.

Sağlık sistemide kapitalizmin büyük karlar elde ettiği alanlardan biridir.

Rakamlarla açıklayacak olursak:
Amerika birleşik devletlerinin nufusu 2020 sayımlarına göre 329,5 milyon ve
Amerika birleşik Devletlerinin istatistik bürosuna göre 2018 yılında Abd’de sigortası olmayan kişi sayısı 46,2 milyon kişidir. Ulusal sağlık programı hekimlerinin yaptığı araştırmalara göre sigortası olmayan insanların yaklaşık 60 000 i her yıl tedavisi olabilecek hastalıklardan dolayı öldüğünü açıklamaktadır.

Bu rakama Ülkemizden örnek verecek olursak 2019 verilerine göre ülkemizde sigortası olmayan kişi sayısı 11 milyon 100 bin kişidir. Yani 11 milyon insanımız hastalandığı zaman doktor ve sağlık hizmetleri alabilmek için para ödemelidir.

Filmde öne çıkan bir diğer yön ise Çaresizlik karşısında direnmek ve savaşmaktır.

Çaresizlik insanı iki şeyi yapmaya iter:

  • Boyun eğme ve teslim olma
  • Direnme ve savaşmaktır.

Bu filmde Kapitalizmin sağlık sistemindeki açık sömürünün bir insanı nasıl eylem yapmya sevk ettiğini ve herkesin savaşçı olabileceğini anlatıyor.

Bir sonraki film tanıtımında görüşmek üzere

Halk sineması olarak tüm halkımıza sesleniyoruz! Emperyalizmin seçtiği filmleri değil kendi seçtiğimiz filmlerimizi doğru bakış açısıyla izleyelim ve izletelim. Emperyalizmin beyinlerimizi kirletmesine bizi teslim almasına izin vermeyelim.

Yoruma Kapalı.