What's happening?

Video Kaynakları 167 Görüntülenme Report Error

  • Akıntıya Karşı: Aziz Nesin
Akıntıya Karşı: Aziz Nesin

Akıntıya Karşı: Aziz Nesin

Your rating: 0
6 1 vote

Synopsis

Akıntıya Karşı… Aziz Nesin” belgeseli, bir yılı aşkın bir emeğin ürünü. Aziz Nesin’i, mücadelesini, temsil ettiği değerleri hatırlatmak ihtiyacı ile yola koyulan SineGöz Film Atölyesi, aydın kavramının “yazar-çizer”liğe indirgendiği bir dönemde, Türkiye toplumunun Aziz Nesin gibi ilerici, cesur ve mücadeleci bir aydına duyduğu ihtiyacı vurguluyor, Aziz Nesin’in hayatını ve mücadelesini aktarırken…

46 dakikalık belgesel, dört bölümden oluşuyor. Aziz Nesin’in çocukluğunun anlatıldığı ilk bölümde Nesin’in ailesi, ada yaşamı, çektiği zorluklar konu ediliyor. Yazarlığının, mücadelesinin, kişiliğinin işlendiği ikinci bölümün öne çıkan başlığı ise, “Aydınlar Dilekçesi”.

Üçüncü bölüm ise, 37 aydının yaşamını yitirdiği Sivas Katliamı ile olayın ardından devlet tarafından “kışkırtıcılık yaptığı” iddiasıyla Aziz Nesin’e açılan dava anlatılıyor. Son bölümde, Nesin’in yaşayan miraslarından Nesin Vakfı işleniyor.

Belgesele röportajlarıyla katkı koyan isimler, Demirtaş Ceyhun, Ali Nesin, Vedat Türkali, Zeynep Oral, Oğuz Aral, Tarık Akan, Müjdat Gezen, Lütfi Kaleli, Aydın Engin, Barış Pirhasan ile vakıf çocukları ve görevlileri.

Belgesel daha önce İstanbul, Ankara, Diyarbakır’da ve Antalya Film Festivali’nde yarışma dışı programda gösterildi.

Akıntıya Karşı: Aziz Nesin

Yönetmen

Yönetmen

Oyuncular

Similar titles

Kızlar
Seryozha
Hoş Geldiniz, Veya Girmek Yasaktır
Azur ve Asmar
Filistine Veda
The Legend of Bhagat Singh
Bhuj: The Pride of India
Baba
Mahallede Duv Duv
İnsanın Yalnız Sesi
Katiller
Don Kişot

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published