What's happening?

Video Kaynakları 785 Görüntülenme Report Error

  • F Tipi Film
F Tipi Film

F Tipi Film

Dec. 21, 2012Turkey113 Dak.N/A
Your rating: 0
8 1 vote

Synopsis

F TİPİ FİLM, DÜNYA SIRALAMASINDA 24. SEÇİLDİ
F Tipi Film, Tecrite Karşı Mücadelede Destansı Bir Direnişin ve Israrla Hayata Geçirilen Kolektivizmin Ürünüdür…
F Tipi hapishaneler, açıldığı ilk günden bu yana bir çatışma alanıdır aynı zamanda.
Devlet bu hapishaneleri açabilmek için, eşi benzeri görülmemiş bir katliam operasyonu yaptı hapishanelere.
19 Aralık 2000’de 20 hapishanede birden yapılan bu katliamda 28 tutsak katledilmiş, binlercesi işkencelerden geçirilmiş, yüzlercesi sakat bırakılmıştı. F Tipi hapishanelerde de mücadele bitmedi, çok farklı biçimlerde devam etti. Özgür Tutsaklar, 2016 yılından bu yana adına Sürekli Faşizme Karşı Sürekli Direniş’i bedelleri göze alarak, bugün de coşkuyla sürdürerek taarruza geçmişlerdir.
Böyle görkemli direnişlere ev sahipliği yapan F Tipi hapishaneler, son derece etkili ve başarılı bir filmin de doğmasını sağladı: F Tipi Film.
Çok güçlü bir kolektivizmin ürünü olan F Tipi Film; hiçbir maddi çıkar gözetmeyen 9 yönetmen, onlarca oyuncu, iki yüzden fazla set emekçisinin dayanışması ile çekildi.
Filmin senaryosu, dekoru, aksesuarları; hapishanelerdeki özgür tutsakların, uzun yıllar F Tipi hapishanelerde kalıp tahliye olan onlarca devrimcinin ve tutsak ailelerinin, görüş öneri ve bilgilendirmeleri ile hayata geçirildi.

Yani yüzlerce insanın alın teri ile oluşturuldu F Tipi Film. Bu özelliği ile de benzersizdir. Ve devrimci sinema tarihinde önemli bir yere oturmuştur.

Filmi; gösterime girdiği günlerde yaşadığı yoğun baskılara ve sansüre rağmen sinema salonlarında, ardından toplu gösterimlerde, yayınlanan DVD’lerde ve internet üzerinden yüzbinlerce hatta milyonlarca kişi izledi. İMDB sıralamasında, 2017 verilerine göre; çekilmiş hapishane temalı filmler dünya sıralamasında 6.8 puan ile 24. sıradadır.
Dünya üzerinde, (ki buna Hollywood filmleri de dahil), bugüne kadar yüzlerce, belki de binlerce hapishane temalı film çekilmiştir. Bunların büyük çoğunluğu çok büyük bütçeli yapımlardır.

F Tipi Film, tüm bu filmleri geçerek dünya sıralamasında 24.’lüğe yükselmiştir. Yani tüm yasakları, baskıları ve sansürü parçalamış, dünya halklarına ulaşmış ve onlardan hak ettiği ilgiyi ve beğeniyi görmüştür. Yapılan, yaratılan hiçbir şey boşa gitmez. Mutlaka bir karşılık bulur.

F Tipi Film, ülkemiz devrimci sanatı açısından en güçlü örneklerden biridir. Karamsarlığın, yılgınlığın, teslimiyetin kol gezdiği ortamda faşizme karşı mücadeleyi, baş eğmemeyi, umudu, coşkuyu, kolektivizmi ve örgütlü olmanın gücünü anlatan F Tipi Film’i daha çok insan ile buluşturmayı başarmalıyız.

Devrimci sanat, halkın moral gücüdür aynı zamanda. Daha çok şarkı ile, daha çok film ile, daha çok şiir ile, daha çok tiyatro oyunu ile bu moral gücüne katkı sunmak, her devrimci sanatçının görevidir. F Tipi Film’in başarısı, bunu bir kez daha göstermiştir.

F tipi hapishanelerin kapalı kapılarının ardında yaşananları beyazperdeye aktaran film, 10 farklı yönetmenin çektiği 9 kısa filmin uzun metraj şeklinde yeniden kurgulanmasıyla ortaya çıktı.

Ezel Akay, Barış Pirhasan, Sırrı Süreyya Önder, Reis Çelik, Hüseyin Karabey, İlksen Başarır, Aydın Bulut, Vedat Özdemir, Mehmet İlker Altınay ve Grup Yorumun yer aldığı projede her yönetmen kendi senaryosunu yazıp 10 dakikalık bir kısa filme imza attı.

Filmlerin oyuncu kadrolarında ise Tansu Biçer, Serkan Keskin, Bülent Emrah Parlak, Gizem Soysaldı, Erkan Can, Fırat Tanış gibi isimler yer alıyor.

Orijinal İsmi F Tipi Film
IMDb Rating 7 645 oy
TMDb Puanı 6.6 8 oy

Yönetmen

Ezel Akay
Yönetmen

Oyuncular

Similar titles

Ukrayna Yanıyor
Aelita
Sobibor’dan Kaçış
Komünist
Mussolini – Ölüme Giderken
Boykot
Elçiyi Öldür
Yol
El caracazo
Direniş, Ölüm, Yaşam Metris: Dört Karanfil
Ekim’de Lenin
Tomris

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published