What's happening?

Video Kaynakları 494 Görüntülenme Report Error

  • Ve Çeliğe Su Verildi-1.Bölüm-Doğuş
  • Ve Çeliğe Su Verildi-2.Bölüm-Sınav
  • Ve Çeliğe Su Verildi-3.Bölüm-Kahramanlık
  • Ve Çeliğe Su Verildi-4.Bölüm-Zafer
  • Ve Çeliğe Su Verildi-5.Bölüm-Mücadele
Ve Çeliğe Su Verildi

Ve Çeliğe Su Verildi

Nov. 03, 1973Soviet UnionN/A
Your rating: 0
10 1 vote

Synopsis

Nikolay Ostrovski’nin ünlü “Ve Çeliğe Su Verildi” romanından esinlenerek aynı adlı 6 bölüm Sovyetler Birliği dizisi.

Filmde Pavel Korçagin’in Rus iç savaşında yer alışı, devrim mücadelesi içerisinde devrimci kişiliğin ve ahlakın nasıl oluştuğu, devrim mücadelesinin devrimden sonrada sürdüğü ve Sovyetler birliğinin ilk yıllarının nasıl geçtiği anlatılmaktadır.

Nikolay Ostrovski Kimdir?

Asıl adı Nikolay Alekseyeviç Ostrovskiy‘dir. 16 Eylül 1904’de Ukrayna’nın Rovno kentinde doğdu. Yoksul bir işçi sınıfı ailesinin beşinci çocuğudur. Çocukluğu yoksulluk içinde geçti. 1913’te çoban olarak çalışmaya başladı. 1914’te ailesi Chepetivka demiryolu merkezine taşındı. Nikolai Ostrovsky bir ilkokula girer, ancak edebiyat profesörü tarafından dışlanır. 1916’da tren istasyonundaki restoranın mutfaklarında çalışan oldu, ancak 1917’de oracıkta uyuyakaldığı için işten çıkarıldı. Ardından sırasıyla bir depoda ve yerel elektrik santralinde elektrikçi olarak çalıştı.

20 Temmuz 1919’da Komsomol saflarına katıldı ve 9 Ağustos 1919’da orduya katıldı. Grigori Kotovski’nin emrinde ve 1. Süvari Ordusu’nda görev yaptı. Ağustos 1920’de Lviv yakınlarında şarapnel tarafından sırtından ciddi şekilde yaralandı.

1922’de Kiev yakınlarındaki demiryolunun bir bölümünün inşaatına katıldı ve tifüse yakalandı. İyileştikten sonra, Berezdiv’deki (tr) Vseobuch (Genel Askeri Talimat) taburunun komiseri oldu.

1927’den itibaren ağır bir hastalıkla yatalak oldu. Görme duyusunu da kaybetti. Kesin tanı bilinmiyor, farklı kaynaklar ankilozan spondilit ve multipl sklerozdan bahsediyor. Kağıt üzerindeki çizgileri ayıran bir tür şablon tasarlar ve bu cihazın yardımıyla otobiyografik roman Povest o Kotovtsakh’ı yazmaya başlar. Fakat el yazmaları posta ile gönderildiği için kaybolur. . 1930’da Soçi’ye taşınır ve gözlerinin görmemesine, yatalak olmasına rağmen kendi hayatından esinlenerek yazdığı ünlü Ve Çeliğe Su Verildi romanını yazar.

22 Aralık 1936 yılında savaşta almış olduğu yaralar ve onların getirmiş olduğu rahatsızlıklardan nedeniyle vefat eder.

Ve Çeliğe Su Verildi
Ve Çeliğe Su Verildi
Ve Çeliğe Su Verildi
Ve Çeliğe Su Verildi
Orijinal İsmi Как закалялась сталь
IMDb Rating 6.4 128 oy
TMDb Puanı 6 2 oy

Similar titles

Kalaşnikov-AK-47
Kurtuluş
Komün ( Paris, 1871)
Dangal
Panfilov’un 28 Adamı
Khelein Hum Jee Jaan Sey
Taktikler Savaşı
Changjin Gölü’ndeki Savaş II
Demir Çeneli Melekler
Vatan Toprağı-Memleket
Devlet Fritz Bauer’a Karşı
Zoya-Зоя

Leave a comment

Name *
Add a display name
Email *
Your email address will not be published